آخرین ویرایش: 1398/10/23

فرش یکی از اعضای خانه ی ما ایرانیان است 

 

 

فرش ماشینی یا فرش دستباف یا حتی فرش دستباف گونه (فرش ماشینی 1200 شانه ) جز اصلی خانه ی ایرانیان را از قدیم الایام تشکیل می دهد .یکی از مراکز بافت فرش خوب در ایران از گدشته های دور تاکنون شهر کاشان بوده که هر کس برای تامین فرش منزل خود به یاد فرش کاشان میافتد .و در امروزه با گسترش و تولید فرش ماشینی دوباره نام فرش ماشینی کاشان از زبان ها نمی افتد .

مقاله مرتبط : نکاتی که برای بافت یک فرش خوب به کارتان می اید ؟

امروزه خیلی ها هستند که برای فرش کردن منزل خود از کف پوش استفاده می کنند مثل سرامیک ، سنگ ،پارکت و غیره .اما در قدیم این گونه نبود و نیاکان و گذشتگان ما سراسر منزل را با فرش های متنوع یا شبیه پر می کردند تا مبادا جایی از منزلشان بدون فرش باقی بماند .که ان را بسیار زشت می پنداشتند .

اما با گذشت زمان چیزی به نام مد یا فرهنگ غربی جای ان را گرفت و به جای فرش ایرانی کف پوش های سرد و بی جان راهی منازل ایرانیان شد .و باز با این حال فرش با اصالت ایرانی جز لا ینفک منازل ما ست و از ان جدا نمی گردد.

در قدیم چیزی به غیر از فرش دستباف و گلیم و زیلو و غیره وجود نداشت و در طی 50 سال اخیر است که فرش ماشینی وارد بازار شده و راهی منازل ایرانیان گشته است .در قدیم چون همگی خود قالی می بافتند و از ان طریق امرار معاش می کردند برای مفرو ش کردن منزل خود از فرش دستباف استفاده می کنند .

مقاله مرتبط :  مزایای نخ هیت ست شده چیست ؟ 

 

 

اما امروزه این فرش دستباف به دلیل بالا بودن تقاضا و کم بودن فرش دستباف نسبت به تقاضا ،تبدیل به چیزی بیشتر از یک فرش ساده شده و بسیار گرانبها شده به دلیل سختی بافت ان و گران تمام شدن برای افرادی که ان را می بافند و به و سیله مواد مرغوب می بافند .

و به این دلایل اکثریت از فرش ماشینی استقبال می کنند و فرش ماشینی بسیار کم هزینه تر و قابل دسترس تر از فرش دستباف است .و به دلیل پیشرفت روز افزون فرش ماشینی انواع طرح متنوع ان در حال تولید می باشد و سریع و با تعداد بالا روزانه بافته و روانه بازار ایران و یا صادر به بازار دنیا می گردد .

فرش ماشینی را با عیار شانه و تراکم می سنجند .فرش ماشینی از 500 شانه شروع و تبدیل به 700 شانه و 1000 شانه و 1200 شانه گردید و جدیدا فرش ماشینی 1500 شانه توسط ایرانیان بافته و به دنیا عرضه می گردد.

هر کدام از این فرش ها به واسطه تعداد گره های به کار رقته در ان دسته بندی می شوند .و هر چه تعداد شانه و تراکم ان بالاتر می رود یعنی تعداد گره ها بالاتر رفته ریز بافت تر می شود و هر چه ریزتر شود یعنی میزان خامه به کار رفته در فرش بالا رفته و سنگین تر می شود .

به گونه ای که به فرش 1200 شانه فرش دستباف گونه گویند .به دلیل ریزبافت بودن ان طرح درون ان به وضوح بیشتری نمایان می گردد .و مثل پیکسل های یک تصویر است .که هرچه پیکسل های یک تصویر بالاتر رود وصوح تصویر بالاتر میرود .

 

خرید فرش 

سعی کنید از مراکز تجاری معتبر بخرید و هنگام خرید فرش دستباف یا فرش ماشینی خود انرا از نظر کیفیت بررسی کرده و رنگ ان را زیر نور مناسب در نظر بگیرید .

از نظر ابعاد نیز سعی کنید فرش را از خط فرضی وسط ان تا زده و دوطرف انرا اندازه بگیرید تا یکسان باشد اما در فرش دستباف مقداری اختلاف بین دوطرف مشکل چندانی به حساب نمی اید مگر اینکه با چشم اختلاف در طرح ان مشخص و مشهود باشد .

درباره فرش ماشینی مراقب باشید فرش درجه چندم را به اسم فرش درجه یک به شما نفروشند .

برخی فرش ها  هستند که رنگ انها جوهری است و به انان تزریق شده است. این فرش ها با کشیده شدن یک دستمال مرطوب به انها رنگشان پخش شده و به اصطلاح رنگ پس می دهند .

یا اینکه در بافت انها به دلیل اشکال در دستگاه بافت مشکل ایجاد می شود مثل پارگی یا سوختگی .

و مورد دیگر اینکه برخی فرش های پلاستیکی یا پلی استر و بی سی اف را به اسم یا به جای فرش اکرولیک به مشتریان می فروشند فراموش نکنید که جنس نخ اکرولیک شبیه جنس پشم درفرش دستباف است که مرغوب ترین فرش ماشینی از نظر کیفیت نخ بافت فرش اکرولیک و فرش ماشینی اکرولیک هیت ست شده می باشد .

 

 

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.