آخرین ویرایش: 1400/05/23

نگهداری از فرش ماشینی

در این مقاله به بیان راه کارهای مناسب جهت مراقبت و نگهداری از فرش ماشینی در منزل پرداخته ایم. مسائلی از قبیل: ریشه ی فرش، حمل و نقل فرش ماشینی، نحوه صحیح جارو کردن فرش، جلوگیری از بیدخوردگی و اصول نگهداری بلندمدت فرش های رول شده، نحوه از بین بردن لکه های مختلف از روی فرش، رفع جای مبلمان از روی فرش و چگونگی شست و شوی فرش ماشینی

طرح نیلوفر 700 شانه

 

استفاده از کفپوش مناسب در خانه

در بحث مراقبت از فرش، همیشه صحبت از روی فرش است در صورتی که زیر یا پشت فرش نیز موضوع مهم و قابل پیگیری می باشد. استفاده از یک کفپوش مناسب همچون انواع سرامیک ها، پارکت ها و موکت اهمیت بالایی در عدم آسیب جدی و پارگی یا خوردگی های ناخواسته در پی خواهد داشت.

فرش خود را دور از رطوبت دور نگه دارید!

رطوبت از مهم ترین و خطرناک ترین عوامل آسیب رسان به فرش می باشد که به تدریج و چراغ خاموش باعث پوسیدگی فرش شما می شود. برای حفظ و مراقبت از فرش در مقابل رطوبت چندراه وجود دارد:

  1. از قراردادن مستقیم گلدان به روی فرش جداً خودداری نمایید.
  2. در صورت ریختن آب روی فرش آن را سریعاً خشک نمایید تا در صورت امکان آب به عمق فرش نفوذ نکنه. درصورت عدم رعایت، فرش بوی نامطبوع گرفته و به مرور زمان در صورت تکرار باعث پوسیدگی می شود.

به منظور اینکار با وسیله همچون قاشق، آب بجای مانده در روی فرش را جمع کنید، سپس با استفاده از پارچه ای خشک و تمیز بصورت رفت و برگشت روی فرش بکشید و در آخر در صورت امکان با حرارت ملایم(سشوار) و با فاصله، پشت فرش را کامل خشک نمایید.

خشک کردن فرش

 

⚠️آسیب های فرش را جدی بگیرید. فرش های شما ممکن است به تدریج و آهسته دچار مشکلاتی شوند که در صورت عدم رفع آنها مشکلات جبران ناپذیری را برای فرش های شما رقم بزند. مشکلاتی همچون سوختگی فرش، پارگی فرش، پوسیدگی فرش و ... . در صورت بروز هریک از این مشکلات، آن را با استاد رفوگر در میان بگذارید.

از بین بردن جای مبلمان از روی فرش

شاید بتوان گفت عدم استفاده از وسایل سنگین وزن همچون مبل بر روی فرش امری اجتناب ناپذیر باشد اما چگونگی برخورد با آن به کمک های بزرگی را در بر دارد. تمامی فرش های سورنا آزمون فشار را پشت سر می گذارند ولی دریافت گواهی استاندارد بدان معنی نیست که فرش شما اصلاً جای مبل را نمی گیرد. این فشار فقط مخصوص قابلیت ارتجاعی لحظه ای فرش می باشد، اما استفاده طولانی مدت از مبل و وسایل سنگین بر روی فرش می تواند اثراتی بر جای بگذارد که رفع آنها به روش های زیر ممکن است.

اول: از یک پارچه مرطوب مثل حوله استفاده کرده و آن را روی محل فرورفته قرار دهید. سپس با یک اتو با درجه حرارت ملایم به مدت 30 تا 60 ثانیه روی حوله حرکت دهید. (هشدار! حرارت اتو زیاد نباشد و فقط بر روی حوله یا پارچه مرطوب قرار گیرد.)

دوم: استفاده از یخ نیز کمک خوبی می باشد. برای اینکار مقداری یخ را روی قسمت فرو رفته فرش قرار دهید.  بعد از آب شدن یخ و مرطوب شدن ناحیه فرورفته با استفاده از یک مسواک یا برس قالیشویی روی آن بکشید و در آخر خشک نمایید.

پاک کردن لکه فرش

 

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را کرده باشید. لطفاً نظرات خود را در پایین با ما در میان بگذارید.

همچنین می توانید از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.