آخرین ویرایش: 1400/07/04

نحوه تولیدات فرش ماشینی کاشان  و مواد اولیه در زمان حال بسیار متنوع بوده و باعث سردرگمی خریداران فرش شده است. تولیدکنندگان و فروشندگان فرش در اکثر اوقات از اصطلاح هیت ست شده استفاده می‌کنند که این سوال برای مشتریان به وجود می ‌اید که فرش ماشینی کاشان هیت  ست شده چه تفاوتی با سایر فرش ها دارد و برای خرید فرش ماشینی به سراغ کدام فرش ها بروند؟ دراین مقاله به طور کامل به این موضوع پرداخته تا بتوانید به سهولت فرش خود را انتخاب و خریداری کنید.

هیت ست فرش ماشینی چیست؟

در صنعت تولید فرش، فرایندی مرتبط با نخ های به کار برده شده در بافت فرش، می‌باشد همچنین به فرایند هیت ست، تثبیت حرارتی به عملیاتی گفته می‌شود. در این فرایند الیاف در معرض دمای بسیار بالا قرار گرفته و این امر موجب بالا رفتن کیفیت نخ شده که اصطلاحا به فرش های دارای این نخ، فرش هیت ست شده می‌گویند. 

style=height:500px;width:500px;

 

عملیات هیت ست در بافت چگونه انجام می‌شود؟

الیافی که به صورت خام وارد دستگاه شده را با انجام عملیاتی، از مقاومت نخ ها کم کرده تا از پارگی و پرزدهی آن ها جلوگیری شود. به همین دلیل از عملیاتی به نام هست ست استفاده می‌کنند. در این عملیات علاوه برجلوگیری از مشکلات ذکر شده، عیوب نخ رفع شده و فرش با نخ بدون عیب بافته می‌شود که این فرش ها کیفیت و سرعت تولید بالایی برخوردارند.

ویژگی نخ های هیت ست شده

از ویژگی های نخ های هیت ست شده که آن را با دیگر نخ ها متمایز کرده است عبارت انداز:

1- فرش های بافته شده با نخ های هیت ست شده، دربرابر حرارت و نور مقاومت بالایی دارند.

2- در عملیات هیت ست، تاب نخ ثبات و دوام بیشتری پیدا کرده و فرش دوام و ماندگاری بالایی خواهد داشت.

3- رنگ پذیری این نخ ها بسیار بالا بوده و ثبات رنگی آن ها به گونه ایی است که پس از شست وشو، کاهش رنگ نخواهد داشت.

4- فرش های با الیاف هیت ست شده در برابر گرد و غبار مقاومت بالایی داشته و نسبت به سایر الیاف های دیگر کمتر جذب خود می‌کنند.

5- فرش های این نوع الیاف لطافت زیادی دارند و با لمس کردن آن نرم بودن الیاف را می‌توان حس کرد.

6- یکی از مهم ترین ویژگی های فرش های باالیاف هیت ست شده، پرزدهی حداقل این فرش ها بوده که موجب شده تا این فرش ها ضدحساسیت محسوب شود و برای کودکان وافرادی که آلرژی دارند، مناسب است.

7- این فرش ها پاخور نرم و برگشت پذیر داشته و بعد از مدت طولانی در معرض رفت و آمد زیاد حالت اولیه خود را ازدست نمی‌دهند.

style=height:369px;width:600px;

چرا هیت ست؟

هیت ست الیاف اکریلیک موجب حفظ و تثبیت تاب نخ ها شده و پرزدهی فرش را به حداقل می‌رساند. درواقع تولید کنندگان فرش به منظور بالابردن کیفیت فرش و کاهش پرزدهی فرش می‌شود.

 

 

 

برچسب ها:

دیدگاه های شما :


.: نظرات شما :.